Fillaroinnin kaksi Stadin parasta yhteistyössä eteenpäin

Stadin paras fillariseura ja paras fillariliike uudistivat yhteistyösopimuksensa, kova ajo jatkuu uusin kujein.

Menestyksekäs stadilainen pyöräseura Cycle Club Helsinki ja Stadin maineikkain ja yksi perinteikkäimmistä pyöräilyn erikoisliikkeistä Velosport ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen helsinkiläisen kilpapyöräilyn edistämiseksi. ”Meille on aina ollut tärkeää menestyä Suomen kansallisen tason kisoissa sekä kasvattaa ja tukea uusia nousevia juniorilupauksia. Samalla halutaan luoda mahdollisimman hyvät edellytykset laadukkaaseen pyöräharrastukseen laajalle ja monipuoliselle jäsenkunnalle. Hienoin skenaario on tietysti, jos saadaan kasvatettua lupaavia suomalaisia pyöräilijöitä ihan kansainväliselle tasolle. Näihin vaativiin tarpeisiin Velosport tuo nyt hyvää ja ammattimaista tukea. Yhdessä haluamme varmistaa, että Helsinki pysyy jatkossakin Suomen menestyksekkäimpänä kilpapyöräilykaupunkina.” kertoo puheenjohtaja Jaakko Antikainen.

”Cycle Club Helsinki on yksi Suomen isoimmista pyöräilyseuroista jäsenmäärältään ja Velosport on ollut koko CCH:n historian ajan sen toiminnassa mukana. Kaudelle 2020 yhteistyön profiilia halutaan nostaa entisestään. Velosportin tavoitteena on, että nämä kaksi maineikaista pyöräilyinstituutiota jatkavat stadilaisen pyöräilyperinteen kantamista yhdessä ja ylpeänä!” toteaa Velosportin markkinointivastaava Paavo Paajanen.

Faktoja CCH:sta ja Velosportista

CCH

 • Jäsenmäärä: yli 400 ja kilpailulisenssi on noin sadalla seuran jäsenellä
 • Perustettu:1998
  • Seuran taustalta löytyvät vuonna 1930 perustetut Pyörä Toverit ja Helsingin Työväen Pyörä-Veikot, jotka yhdistyivät vuonna -98 CCH:ksi
 • Lajit, joissa CCH mukana: Maantiepyöräily, ratapyöräily, cyclocross, maasto ja BMX kaikissa ikäluokissa ja kategorioissa
 • Yksi Suomen suurimmista ja menestyneimmistä pyöräseuroista monella mittarilla
  • Mitalitilasto seuran perustamisesta alkaen
   • Kaikki yhteensä: 918 kultaa, 809 hopeaa, 722 prossia
   • MM mitalit: 5 kultaa, 4 hopeaa ja 8 pronssia
   • EM mitalit: 1 kulta, 2 hopeaa ja 1 pronssi

Velosport

 • Perustettu: 1979
 • Toiminut aina Helsingin Käpylässä
 • Tunnetaan erityisesti omista maahantuonneistaan, joihin kuuluu mm. Campagnolo, Colnago, Look, Corima ja Fulcrum

 

Lisätietoja antaa:

 • Jaakko Antikainen, CCH, puheenjohtaja, +358 50 34 88 996, antikainen@gmail.com
 • Paavo Paajanen, Velosport, 010 321 9202, paavo@velosport.fi

 

Lisätietoja netissä:

https://www.cch.fi

https://www.velosport.fi